Koszty zlecenia i wykonania usługi są negocjowane każdorazowo z Klientem i uwarunkowane są od zaangażowania środków oraz poświęconego czasu. Wyliczenia kosztów świadczonych usług detektywistycznych muszą być przejrzyste dla Klienta, który sam decyduje o czasie pracy prywatnego detektywa poświęconym dla jego potrzeb. Tak więc wycena zlecenia ustalana jest indywidualnie. Prowadzone przeze mnie biuro detektywistyczne jest działalnością jednoosobową, co jednocześnie przekłada się na korzystne stawki dla Klienta i pozwala na minimalizację kosztów korzystania z usług detektywistycznych.
Zawód detektywa od lat wzbudza duże emocje. Czym dokładnie się zajmuje się detektyw? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Jak można zostać detektywem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w ramach poniższego artykułu.
Często za sprawą popularnych produkcji filmowych i telewizyjnych mamy błędny obraz tego, czym naprawdę zajmuje się detektyw. Zawód detektywa regulowany jest przez ustawę z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych oraz inne akty prawne. Określają one między innymi przepisy o ochronie danych osobowych czy też zakazuje korzystania ze środków technicznych, a także metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych zastrzeżonych dla służb specjalnych i policji. Oto niektóre z obszarów działań, w których pracuje prywatny detektyw:
- obserwacja wskazanej osoby w celu ustalenia jej kontaktów towarzyskich, tworzenie dokumentacji (foto, wideo, audio) z interesujących zleceniodawcę zdarzeń, prowadzenie dokumentacji celem późniejszego przedstawienia jej w sądzie.
- określenie okoliczności i powodów zaginięcia wskazanej osoby, sprawdzenie świadków, ustalenie relacji zawodowych i towarzyskich.
- określanie dochodów, majątku, tożsamości czy też miejsca pracy (detektyw Wrocław).
- pozyskiwanie informacji z zakresu sytuacji finansowej, ekonomicznej, kadrowej i prawnej wskazanego przedsiębiorstwa.
To jedynie część pracy, którą wykonują detektywi. Wiele zależy również od specyfiki miejsca, w której wykonywane są zlecenia. Istotny jest także zakres oferty, którą posiada dana agencja detektywistyczna.
Polskie przepisy określają zawód detektywa dopiero od 2001 roku. Detektywi muszą m.in.:
- posiadać obywatelstwo polskie lub innego Państwa należącego do Unii Europejskie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo,
- nie być zwolnionym dyscyplinarnie ze służb mundurowych,
- posiadać stosowne orzeczenie lekarskie,
- mieć ukończone 21 lat,
- posiadać wykształcenie przynajmniej średnie,
- posiadać zdolność do czynności prawnych.
Zgodnie z powyższym widać, że detektyw to nieco skomplikowany zawód. Wymaga zarówno wielu regulacji prawnych, jak i umiejętności, które nie tak łatwo nabyć. Są to między innymi umiejętności utrzymywania relacji interpersonalnych, logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Dobry detektyw potrafi również dotrzymywać tajemnicy.